Rádce – základní informace k výcviku psů

rozdělovník rádce - pesPojďme si probrat základy komunikace se psem, socializaci a obecné principy i pomůcky pro výcvik psů.

Konkrétní povely/triky si pak rozebereme v samostatných článcích. Vždy jeden článek = jeden povel. Na konci této stránky naleznete odkazy na všechny námi zpracované povely.

Obsah Rádce:

Komunikace

Čím mladší pejsek, tím lépe se učí. Neznamená to ale, že starší pes se nezvládne naučit to co štěně. Pouze učení může trvat o něco déle.

Dobu trvání výcviku může prodloužit i fakt, že pes již dané povely zná, ale špatně je chápe (dochází k tomu zejména tehdy, kdy daný povel učí pejska více lidí, ale každý používá jiná slova a očekává lehce jiný výsledek). I s tím ale lze pracovat. 

Chce to pouze velkou dávku trpělivosti.

PropojeníPropojení

Mnohdy chování, ale i zdravotní stav zvířete, vychází přímo z jeho majitele. Přesněji z chování, ale i duševního stavu a rozpoložení. Například, když se pejskovi stane nějaká nehoda a páníček začnete panikařit, tak paniku/stres může na pejska přenést.

Proto je důležité být při komunikaci s vaším pejskem vždy co nejvíce klidný. Nikdy netrestat fyzicky, a ani nekřičet.

Socializace

SocializacePokud máte štěňátko, nezaměřujte se ihned na trénink povelů. Daleko důležitější je socializace. Tedy záměrné vystavení pejska různým situacím:

  • poznávání jiných pejsků a zvířat
  • poznávání lidí, dětí
  • výlety do města, jízda vlakem apod.

Pejsek se poté díky tomu nebude těchto věcí a situací bát. Nebude ve stresu ze setkání s lidmi, zvířaty nebo návštěvy rušného místa. Socializovat pejska je potřeba co nejdříve. V dospělosti si pes na nové věci zvyká daleko pomaleji a většinou je to provázeno stresem, v krajních případech i projevy agrese.

Více o socializaci naleznete zde v našem článku na blogu.

Další co by mělo předcházet učení konkrétních povelů je práce na základních hygienických návycích. Jak na hygienu, venčení nebo jak připravit pro psa ideální podmínky pro bydlení se dozvíte v našem Rádci – sekce Chov psů.

Základní principy výcviku – učení povelů

Výcvik učení povelů"Pokud pes náš příkaz vykonává špatně, hledejme chybu pouze u sebe, nikoliv u psa."

  • Psa nikdy fyzicky ani psychicky netrestáme!
  • Na psa nezvyšujeme hlas ani nekřičíme.
  • Vždy odměňujeme, chválíme a projevujeme radost!
  • Máme velkou dávku trpělivosti a jsme důslední.
  • Nechceme po pejskovi více povelů po sobě (při tréninku).
  • S délkou tréninku to nepřeháníme, aby psa trénink nepřestal bavit.

Pejsek většinu věcí bere jako hru. A tak je dobré i k výcviku přistupovat. Trénink musí pejska bavit a stejně tak by měl i vás. Není to závod, ale hra.

Jsme důslední a vždy dbáme na dodržování stejného postupu. Pokud s pejskem cvičí více lidí, je potřeba aby všichni používali stejné povely pro stejné příkazy. Dále neděláme pejskovi ve věcech "bordel". Pokud mu zakážeme chodit na postel, musí to platit vždy. Žádné výjimky.

Pejska motivujeme pouze pozitivně. Odměnou, naším nadšením a pochvalou. A to pokaždé stejně. To že pejsek udělá trik po 101 neznamená, že nepotřebuje pochvalu. On to přeci udělal stejně dobře jako kdykoliv předtím. Musíme jej proto náležitě pochválit pokaždé.

Když už chceme sdělit, že pejsek udělal příkaz špatně, nezvyšujeme hlas. Nerozčilujeme se. Mluvíme vždy klidně. Pokud se povel pejskovi nedaří, používáme vždy jedno slovo. Vždy to stejné. Například "ne". Po tomto slově musí následovat oprava a hned jakmile pejsek udělá trik správně, opět chválíme a odměňujeme.

Psa také nikdy do vyžadované pozice nenavádíme silou. Tedy například při tréninku povelu lehni nikdy rukou netlačíme psa k zemi. A to ani, kdybychom to chtěli udělat sebevíc citlivěji.

Cvičíme postupně a pomalu zvyšujeme obtížnost. Pokud pejskovi nějaký krok nejde, vracíme se k předchozímu.

Vše trénujeme jak bez vodítka tak s vodítkem. Učíme tím pejska zvykat si, že vodítko není nic nepříjemného, že se nejedná o omezení. Vodítko by mělo být pouze vaší pojistkou, nikoliv nástrojem k ovládání.

Pomůcky pro trénink

PamlskyPochvala a pamlsky

Dobrým pomocníkem je dobré slovo, pochvala, podrbání, ale hlavně odměna pamlskem. Ideální je sáhnout po pamlscích, které jsou určené přímo k výcviku. Tedy takových, které příliš nezasytí a jsou malé (aby se pejsek příliš nezdržoval jejich kousáním).

Náš tip:

Nemějte pamlsek v ruce v momentě, kdy vydáváte nějaký povel nebo jej pejskovi vysvětlujete (pokud to přímo konkrétní trénink nevyžaduje). Pes se bude soustředit převážně na pamlsek a už ne tolik na to, co říkáte nebo děláte.

Pamlskovník

Dobrou pomůckou můžou být pamlskovníky. Nemít po ruce pamlsky pro odměňování je samozřejmě špatně. Mít je ale vysypané v kapse také není zrovna ideální, zejména z hlediska čistoty vašich kalhot. A pro změnu mít pamlsky v pytlíku není praktické, znemožňuje to totiž rychle odměňovat. Pamlskovník všechny uvedené nedostatky řeší a měl by být součástí nejen každého vašeho tréninku, ale i běžné procházky.

Clicker

Clicker, česky klikr, je velmi užitečná pomůcka. Jedná se o malé mechanické zařízení (nejsou potřeba baterie). Kdy při kliknutí na tlačítko dojde k promáčknutí malého plíšku uvnitř zařízení a tím klikr vydá specifický zvuk. Zvuk není rušivý ani agresivní, avšak je dosti výrazný, unikátní a pro psa dobře rozlišitelný.

Použití a princip:

  1. Vydáme příkaz
  2. Klikneme na klikr (pokud byl povel pejskem pochopen a proveden správně)
  3. Ihned po kliknutí, nejdéle do jedné vteřiny, odměňujeme.

Odměňujeme pokaždé, když použijeme klikr. Co kliknutí, to odměna.

PíšťalkaPíšťalka

Pro povely, které jsou pro nás důležité, můžeme kromě hlasového povelu použít i píšťalku. Vhodné je to třeba u povelu "ke mně", kdy je pro nás mnohdy i životně důležité, aby pejsek povel zaregistroval.

Pevné vodítko

Samonavíjecí vodítka (vodítka flexi) jsou super pro běžné procházky, kdy pejska méně omezují ve volném pohybu. Pro výcvik jsou ale nevhodná. Ideálním vodítkem pro výcvik jsou jakákoliv pevná vodítka, ať už provazová, kožená nebo třeba látková.

Povely

PovelyZákladní – nezbytné

Žádný povel není vyloženě nezbytný. My takto ale povely uvedené níže označujeme. A to z důvodu, že mohou velmi usnadnit život a mnohdy i zachránit pejska před nehodou.

Pokročilé – užitečné

  • Sedni – sednutí si
  • Lehni – Lehnutí si
  • Místo – odeslání na konkrétní místo
  • K noze – přivolání k noze a chůze v těsné blízkosti nohou
  • Sem smíš/nesmíš – určení, že na dané místo pejsek může nebo nesmí

Pokročilé – pro rozvoj

  • Dej pac – podání tlapky

Další povely budeme postupně přidávat.