Slovník pojmů

A B C Č D E F G H I J K L M O P S T U V Z

adhezivní obvaz

Jedná se o elastický odolný samolepící obvaz. Tudíž se přizpůsobí povrchu, dobře přilne a neprodře se. Hodí se proto zejména k ošetření zraněné tlapky.

aktivní hračka

Hračka, která rozvíjí smysly, inteligenci a zvídavost vašeho zvířátka.

amarant

Superpotravina nahrazující obiloviny. Tato pseudoobilovina, česky nazývaná laskavec, je bohatá na bílkoviny, vlákninu, minerály a další důležité složky výživy.

amyláza

Látka bílkovinné povahy, která zajišťuje rozštěpení škrobu na jednoduché cukry.

antioxidant

Antioxidanty pomáhají bojovat s přemírou volných radikálů v těle. → Lidsky řečeno, antioxidanty snižují počet něčeho, co může být ve větším množství pro organizmus zvířete škodlivé. Avšak přemíra antioxidantů může i škodit. Pokud tedy máte…

arónie

Arónie je keřovitá rostlina s malými bobulovitými plody. Jinak se jí přezdívá černý jeřáb nebo temnoplodec. Čerstvé plody chutnají trpce a mírně sladce, proto se konzumují až po úpravě. Bobulky arónie jsou doslova nadopované ohromným množstvím…

BARFování

BARF je zkratka slov "Bone and Raw Food". To překládáme jako "kosti a syrová potrava". Barfování je způsob výživy pro domácí zvířata. Toto stravování je založeno na přiblížení se přirozené stravě zvířete. Přestože se jedná o velmi specifický styl…

Biologically Apropriate

Biologically Apropriate můžeme doslovně překládat jako "biologicky vhodné". Toto označení nesou krmiva značek ACANA a ORIJEN. Výrobce tím dává najevo svou filozofii – krmiva jsou vyrobena tak, aby se složením co nejvíce přiblížila stravování…

biskvit

Sušenka či křupavá svačinka.

BPA

BPA, nebo-li bisfenol A. Tato látka se dříve hojně používala při výrobě plastů. Výzkumy ovšem prokázaly její negativní působení na reprodukční soustavu a zdraví obecně, a proto se objevila snaha nahrazovat BPA jinými látkami.

čirok

Čirok je zemědělsky významná bezlepková obilovina. Existuje mnoho odrůd čiroku. Používá se zejména jako krmivo, ale i jako levná potravina k přípravě kaší, příloh a mouky. Je bohatý na vitaminy skupiny B a disponuje vysokým obsahem vlákniny.

degenerativní změny kloubů

Postupné chátrání kloubů způsobené mechanickým opotřebením. Proti těmto změnám lze bojovat správnou výživou psa obohacenou o doplňky stravy podporující obnovu kloubní tkáně.

DHA

Dokosahexaenová kyselina. Z omega-3 mastných kyselin tvoří až 90 %. Vyrovnává hladinu tuku v krvi a zajišťuje správný vývoj mozkové tkáně.

EPA

Nebo-li eikosapentaenová kyselina. Jedna ze skupiny omega-3 mastných nenasycených kyselin. Je nutná pro správné řízení buněčných chodů, nervů, oka, imunity, oběhového systému a pro správný mentální vývoj.

extrudované granule

Nejběžnější proces zpracování. Podstatou výroby extrudovaných granulí je zpracování všech surovin na jemně mletou moučku. Z té se vytvoří jemné těsto, které se za vysoké teploty a tlaku protlačí sítem.

fleece

[flís] – Lehká, měkká a teplá pletenina. Tento hojně využívaný materiál výborně izoluje. Hodí se do každého počasí. Při navlhnutí rychle usychá.

FOS

Nezkráceně fruktooligosacharidy. Tyto složité cukry nalezneme zejména v chřestu, pórku, cibuli, česneku, artyčoku a kořeni čekanky. Slouží jako potrava pro přátelské bakterie střevní mikroflóry. Dovedou výrazně zlepšit činnost střev a tím dochází k…

geraniol

Přirozeně se vyskytující vonná látka. Najdeme ji v mnoha rostlinách, jako je například růže, citronela, geranium nebo ylang ylang.

GMO

Pod touto zkratkou se skrývají geneticky modifikované potraviny (rostliny a živočichy vyjma člověka). Vznikají tak, že se do genetické informace přirozeně vzniklého organismu vloží část cizího genu.

grain-free

Bezobilná receptura. → Krmivo s tímto označením je zcela bez obilovin. Díky tomu je vhodné pro psy i kočky se zažívacími problémy nebo alergiemi na produkty obsahující obilnou složku.

holistické krmivo

To nejlepší z nejlepších. Stejně jako superprémiové obsahuje vše potřebné a ve vysoké kvalitě. Holistické krmivo je však ještě o poznání komplexnější. Obsahuje řadu látek pro prevenci nemocí a stimulaci obranných funkcí organismu.  Dále…

hypoalergenní

Jako hypoalergenní se označuje krmivo, které nevyvolává žádnou, případně jen mírnou, alergickou reakci. Označení krmiva výrobcem jako hypoalergenní není však zárukou, že k žádné alergické reakci nedojde. Vždy doporučujeme pečlivě pročíst…

chia semínka

Superpotravina moderní doby. Napomáhají ustálení hladiny cukru v krvi, což pomůže mazlíčkovi hospodařit s energií. Jsou velmi vhodná pro diabetiky. Díky vysokému obsahu vlákniny zlepšují trávení a usnadňují zvířeti vyprazdňování. Ochraňují organismus…

chlorofyl

Zelený pigment nacházející se v rostlinách, řasách a sinicích. Kromě toho, že zajišťuje životaschopnost rostlinám, je chlorofyl velmi prospěšný pro zvířata i člověka. Podporuje imunitní systém, blahodárně působí na červené krvinky, pomáhá při…

chondroprotektiva

Látky na podporu chrupavek a kostí. Dále přispívají k tvorbě regeneračních a ochranných složek a mají protizánětlivý účinek.

Nahoru

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení