Rádce – hygienické návyky | Psi

V ideálním případě by měl mít pejsek základní hygienické návyky již z chovné stanice. To stejné mimochodem platí i pro socializaci. Ne vždy tomu ale tak je. Zejména pokud si vezmete například pejska z útulku.

Základem hygieny u psů jsou správné návyky v oblasti vyprazdňování. Ano, občas pejsek může doma udělat loužičku, například z trucu. Ale měl by plně chápat, že je to špatně a že to dělat nesmí.

Důležité:

Nikdy se na štěňátko nerozčilujeme, ani mu nevynadáváme za to, že vykonalo potřebu v domácnosti. Štěňátku totiž nedojde, že se zlobíte kvůli místu kde potřebu vykonalo, ale bude si myslet, že se na něj zlobíte za to, že vůbec vykonalo potřebu jako takovou. Bude se tedy bát obecně – jak činnosti, tak vás.

Štěňátko si potřebuje "odskočit" každé 2 až 3 hodiny. A to i v noci. V prvních měsících je tedy ideální, pokud možno, vůbec neopouštět štěňátko/domácnost na delší dobu.

Metoda 1) Nepřetržitá kontrola

venčeníNejlepší způsob je se štěňátkem chodit pravidelně ven, ještě dřív, než má akutní potřebu. A to i přes noc. Venku pak štěňátko chválíme za to, že vykonalo potřebu, ideálně na trávníku. Případně jej rychle vezměte do náruče a přemístěte tam, kde chcete aby potřebu vykonalo. Samozřejmě co nejjemněji a v klidu, aby to nebyl pro štěňátko šok. Naopak když už k tomu dojde doma, vše ignorujeme. A hlavně místo poté precizně vyčistíme a zbavíme zápachu. Pejsky totiž láká chodit opakovaně na stejné místo.

Výhoda metody

  • účinná
  • bez psychické újmy

Nevýhoda metody

  • časově dosti náročná

Metoda 2) – podložka

podložkaTím se dostáváme ke způsobu číslo dva. Je populárnější, ale my jej doporučujeme až jako druhou možnost. Tím způsobem je použití savé podložky, pleny. Ve chvíli, kdy už štěňátko v domácnosti udělá loužičku, tak ji pomocí podložky vysušíme. Podložku pak pokládáme na zem a postupně ji přibližujeme po každé vykonané potřebě blíže ke dveřím. U dveří pak postupně zmenšujeme velikost podložky, až nakonec ji úplně odstraníme. Štěňátko bude samo běhat u dveří a bude chtít jít ven.

Výhoda

  • není časově tolik náročné
  • poměrně účinné

Nevýhoda

  • zápach

Další metody

Existuje ještě několik dalších metod. Při většině z nich ale pejsek, dle našeho názoru, dosti trpí. Tyto metody proto nedoporučujeme a ani je tady z toho důvodu uvádět nebudeme.


Věříme, že nyní znáte vše podstatné o hygienických návycích vašeho pejska. Tyto znalosti můžete dále rozšířit na další stránce Rádce. Případně v článcích na našem blogu.

Logo Krmiva u Toma