Povel – Volno (klid, ok)

Povel volno je obdoba vojenského rozkazu "rozchod". Tedy dáváme tím najevo, že nám již nemusí pejsek věnovat pozornost, může se uvolnit a volně se pohybovat.

To zní hrozně co? V podstatě tím říkáme, že se při tréninku s námi nebaví a až když dostane volno, je to zábava. Hodně lidí k tomu tak i přistupuje. Při tréninku se tváří vážně, obzvlášť když dávají povely. Po odepnutí psa od vodítka pak z nadšením zakřičí běž, máš volno, šup. To ale není dobře.

Zkusme to obrátit. Buďme nadšení při tréninku, ukažme pejskovi, že je to zábava. A příkaz volno naopak vyslovte stroze. Klidně, až znuděně.

Mějte na paměti také to, že není dobré to dělat současně s odepnutím vodítka. Nechceme, aby si pejsek díky tomu spojil odepnutí vodítka s volností. Je to důležité hlavně tehdy, když chceme, aby s námi pejsek zvládal procházky i bez vodítka, v klid a poslušně.

Prvně tedy odepněte vodítko a chvíli počkejte. Teprve až po nějaké době vyslovte povel "volno". 

Občas se také používá "klid", "ok". Samozřejmě je pouze a jen na vás, na jaký povel pejska naučíte danou činnost.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení