Rádce – krmení zakrslých králíků

Strava králíka by se měla skládat ze základního krmiva (seno a komerční krmivo) a doplňků.

Nikdy nezapomínáme, že králík potřebuje mít neomezený přístup k čisté vodě (nejlépe v napáječce).

V žádném případě nenabízíme zvířeti alkohol, kořeněná jídla, sladkosti, kávu nebo uzeniny.

Vyvracíme mýty:

Mýtem v krmení králíků je podávání suchého pečiva k obroušení zubů. Žádné tvrdé pečivo zoubky zvířátka neobrousí! K obroušení zoubků stačí seno!

Základ krmiva

Základ Krmiva je senoZáklad krmiva pro králíka představuje seno – ideální jsou směsi trav a bylinek. Životně důležitou složkou králičí potravy je vláknina. Králíci chovaní v domácnostech často trpí nedostatkem vlákniny. Najdeme ji zejména v seně, ve všech druzích trav, v lučních rostlinách a listové zelenině.

Králík nutně nevyžaduje krmení obilím a granulemi. Ne všechny směsi nabízené na trhu jsou vhodné. Komerční směsi by ve stravě měly seno spíše doplňovat. Samotné zrní neobsahuje dostatek potřebné vlákniny a králík si o něj neobrousí zuby tak jako o seno. Mnoho krmení pro králíky obsahuje hodně cukru nebo barvené kousky, proto vždy dáváme pozor na složení.

Doplňující krmivo a pamlsky

PamlskySeno doplňujeme „zelenou pící“. Jedná se o trávu, jetel nebo vojtěšku bez jakýchkoliv úprav. Jetel a vojtěška jsou nejkvalitnějším zeleným krmením. Tráva nesmí být zapařená, znečištěná nebo plesnivá a shnilá. Králíkovi nevadí mokrá tráva.

Králíkům můžeme podávat i mrkvovou nať nebo větvičky ovocných stromů, o které si obrousí zuby. Jednou za pár dní můžeme nabídnout králíkovi smrkové větvičky, které podporují chuť k jídlu. Nikdy nedáváme větvičky tisu, túje, javoru a jasanu.

Dále můžeme králíčkovi přilepšit listy kedlubnu, jahod nebo květáku, brokolicí, petrželí nebo celerem. Hojně využívané jsou také kopřivy, které působí blahodárně na zdraví.

Krmná řepa je nejrozšířenějším a nejlepším doplňkem v chovu králíků. Dále lze doporučit krmnou a obyčejnou mrkev, které obsahují mnoho vitamínů.

Ovoce není nezbytně nutné v krmení králíků. Nadmíra cukru totiž králíčkům škodí, narušuje rovnováhu střevní mikroflóry, způsobuje obezitu a kvašení ve střevech. Králíkovi bude stačit 1 čajová lžička ovoce denně.

Vhodné ovoce:

  • Jablka, jahody, brusinky, borůvky a maliny.

Méně vhodné ovoce:

  • Kiwi, ananas, banán, třešně, hrozny nebo mango.

Naprosto nevhodné:

  • Avokádo, kokos, datle a fíky.

Vůbec nedoporučujeme sušené ovoce!

Na trhu najdete mnoho pamlsků pro králíky. Králíčkovi ale uděláte radost i obyčejným pamlskem v podobě ovoce nebo zeleniny, ovesných vloček nebo lupení z kukuřice.

Nevhodné pamlsky:

  • Cokoliv obsahující vejce, mléko, med, ořechy, ochucovadla, barviva, sladidla, mléko a rostlinné tuky.
  • Podávání pečiva, piškotů, dropsíků, vojtěškových koleček nebo svatojánského chleba.

Dávkování

DávkováníKrálík potřebuje k posunu potravy ve svém trávicím ústrojí přijímat další a další kousky krmiva, které si rozdělí zhruba na 80 denních dávek. Nikdy bychom ho neměli nechat hladovět. U králíků velmi snadno dochází k poklesu glukózy v krvi a to může vést k dalším zdravotním potížím. Nechávejte mu tedy neustále k dispozici seno. Krmiva (směsi nebo granule) dáváme 2x denně asi 2 polévkové lžíce. Zelené krmení by měl králík dostávat večer.


Jsme přesvědčeni, že nyní máte vše ohledně krmení králíčků v malíku. Pokud jste si ještě nepřečetli o výběru krmiva, můžete to nyní napravit. V případě, že jste připraveni na další dávku užitečných informací, přesuňte se dále a dozvíte se vše potřebné k vytvoření vhodného prostředí pro králíčky.

Logo Krmiva u Toma