Rádce – krmení zakrslých králíků
Strava králíka by se měla skládat ze základního krmiva (seno a komerční krmivo) a doplňků.
Nikdy nezapomínáme, že králík potřebuje mít neomezený přístup k čisté vodě (nejlépe v napáječce).
V žádném případě nenabízíme zvířeti alkohol, kořeněná jídla, sladkosti, kávu nebo uzeniny.
Vyvracíme mýty:
Mýtem v krmení králíků je podávání suchého pečiva k obroušení zubů. Žádné tvrdé pečivo zoubky zvířátka neobrousí! K obroušení zoubků stačí seno!
Základ krmiva
Základ krmiva pro králíka představuje seno – ideální jsou směsi trav a bylinek. Životně důležitou složkou králičí potravy je vláknina. Králíci chovaní v domácnostech často trpí nedostatkem vlákniny. Najdeme ji zejména v seně, ve všech druzích trav, v lučních rostlinách a listové zelenině.
Králík nutně nevyžaduje krmení obilím a granulemi. Ne všechny směsi nabízené na trhu jsou vhodné. Komerční směsi by ve stravě měly seno spíše doplňovat. Samotné zrní neobsahuje dostatek potřebné vlákniny a králík si o něj neobrousí zuby tak jako o seno. Mnoho krmení pro králíky obsahuje hodně cukru nebo barvené kousky, proto vždy dáváme pozor na složení.
Doplňující krmivo a pamlsky
Seno doplňujeme „zelenou pící“. Jedná se o trávu, jetel nebo vojtěšku bez jakýchkoliv úprav. Jetel a vojtěška jsou nejkvalitnějším zeleným krmením. Tráva nesmí být zapařená, znečištěná nebo plesnivá a shnilá. Králíkovi nevadí mokrá tráva.
Králíkům můžeme podávat i mrkvovou nať nebo větvičky ovocných stromů, o které si obrousí zuby. Jednou za pár dní můžeme nabídnout králíkovi smrkové větvičky, které podporují chuť k jídlu. Nikdy nedáváme větvičky tisu, túje, javoru a jasanu.
Dále můžeme králíčkovi přilepšit listy kedlubnu, jahod nebo květáku, brokolicí, petrželí nebo celerem. Hojně využívané jsou také kopřivy, které působí blahodárně na zdraví.
Krmná řepa je nejrozšířenějším a nejlepším doplňkem v chovu králíků. Dále lze doporučit krmnou a obyčejnou mrkev, které obsahují mnoho vitamínů.
Ovoce není nezbytně nutné v krmení králíků. Nadmíra cukru totiž králíčkům škodí, narušuje rovnováhu střevní mikroflóry, způsobuje obezitu a kvašení ve střevech. Králíkovi bude stačit 1 čajová lžička ovoce denně.
Vhodné ovoce:
- Jablka, jahody, brusinky, borůvky a maliny.
Méně vhodné ovoce:
- Kiwi, ananas, banán, třešně, hrozny nebo mango.
Naprosto nevhodné:
- Avokádo, kokos, datle a fíky.
Vůbec nedoporučujeme sušené ovoce!
Na trhu najdete mnoho pamlsků pro králíky. Králíčkovi ale uděláte radost i obyčejným pamlskem v podobě ovoce nebo zeleniny, ovesných vloček nebo lupení z kukuřice.
Nevhodné pamlsky:
- Cokoliv obsahující vejce, mléko, med, ořechy, ochucovadla, barviva, sladidla, mléko a rostlinné tuky.
- Podávání pečiva, piškotů, dropsíků, vojtěškových koleček nebo svatojánského chleba.
Dávkování
Králík potřebuje k posunu potravy ve svém trávicím ústrojí přijímat další a další kousky krmiva, které si rozdělí zhruba na 80 denních dávek. Nikdy bychom ho neměli nechat hladovět. U králíků velmi snadno dochází k poklesu glukózy v krvi a to může vést k dalším zdravotním potížím. Nechávejte mu tedy neustále k dispozici seno. Krmiva (směsi nebo granule) dáváme 2x denně asi 2 polévkové lžíce. Zelené krmení by měl králík dostávat večer.
Jsme přesvědčeni, že nyní máte vše ohledně krmení králíčků v malíku. Pokud jste si ještě nepřečetli o výběru krmiva, můžete to nyní napravit. V případě, že jste připraveni na další dávku užitečných informací, přesuňte se dále a dozvíte se vše potřebné k vytvoření vhodného prostředí pro králíčky.