Rádce – krmení myší

Je důležité si uvědomit, že myš je všežravec. Proto je pro ni velmi důležitý pestrý jídelníček obsahující tyto složky:

 • Základní krmivo.
 • Doplňky.
 • Vitaminy (potřebuje více vitaminů skupiny B a také vitamin D).

Nikdy nezapomínáme, že myš musí mít neomezený přístup k čisté vodě (nejlépe v napáječce). Za den vypije 5-7 ml.

V žádném případě nenabízíme zvířátku alkohol, kořeněná jídla, sladkosti, kávu nebo uzeniny.

Základ krmiva

Směska základ krmivaZákladní krmivo pro myši dělíme na:

Myšky určitě více ocení směsky. Jsou pro ně daleko zábavnější. Tito malí hlodavci si totiž libují v hledání oblíbených složek potravy. Poté snědí i zbytek směsi, ale měli bychom to patřičně ohlídat (ale o tom níže v „Dávkování“). Přebírání zamezuje právě monokomponentní krmivo, protože každý kousek tohoto krmiva vypadá i chutná stejně.

Myšky jsou milovníci olejnatých semen (slunečnice a ořechů). Mohou jim ale způsobit problémy s nadváhou, podáváme je tedy s mírou. Základní směs pro myši by měla obsahovat zrniny a obiloviny – ječmen, oves, proso, pohanku, rýži a ve velmi omezené míře kukuřici.

Doplňující krmivo a pamlsky

PamlskyMyškám můžeme přilepšovat živočišnými bílkovinami, ovocem a zeleninou. Vyplatí se však řídit heslem „Všeho s mírou“.

Zelenina je bohatá na minerály a vitaminy. Je potřeba ji vždy dobře umýt a je lepší nepodávat ji studenou přímo z lednice. Nikdy nedáváme myškám jakkoliv znehodnocenou zeleninu – zapařenou, shnilou nebo plesnivou.

Vhodná zelenina:

 • Mrkev, okurka, kedluben, rajče, květák, cuketa, červená řepa, brokolice, zelí, celer, petržel a hrášek.

Ovoce je také zdrojem mnoha prospěšných látek. Obsahuje ale velké množství cukru, takže doporučujeme zkrmovat méně často formou občasného pamlsku. Před podáním opět důkladně omyjeme.

Vhodné ovoce:

 • Jablko, banán, hruška, hrozny, meloun, broskev, švestka a lesní plody.

Méně vhodné ovoce:

 • Citrusové plody.

Pozor – pro myšky je jedovaté avokádo!

Myšky můžeme dokrmovat živočišnými bílkovinami. Nabízíme jim sušené či živé červy nebo rybičky, vařené i syrové maso, vnitřnosti, sýr, jogurt nebo tvaroh.

Pokud chceme myšky dokrmovat bylinkami, dbáme na to, abychom střídali druhy. Některé z bylinek mohou totiž ve větším množství způsobit zdravotní problémy. Sbíráme je na místech, která nejsou znečištěná.

Vhodné bylinky:

 • Pampeliška, jetel, bazalka, meduňka, jitrocel, heřmánek a sedmikráska.

Jedovaté rostliny (nikdy nedáváme):

 • Narcis, agáve, vánoční hvězda a brambořík.

Myšky se rády zabaví obrušováním zubů o větve. Ty slouží nejen k tomuto účelu, ale obsahují navíc i rostlinné a minerální látky. Pupeny, listy a květy nemusíme z větviček odstraňovat.

Vhodné dřeviny:

 • Větve ovocných stromů, lísky, břízy a topolu.

Nevhodné dřeviny:

 • Bez, cedr, dub, ořešák, větve jehličnatých stromů a šeřík.

Jedovaté dřeviny:

 • Túje, rododendron, jalovec, tis, trnovník akát a zlatý déšť.

Na trhu najdete mnoho pamlsků pro myši. Doporučujeme sledovat množství cukrů a tuků v nich obsažených. Ani přílišné množství konzervantů či umělých barviv není žádoucí. Méně vhodné jsou pro myšky „dropsy“, jsou velmi kalorické a ve větším množství způsobují nadváhu.

Správnou volbou jsou extrudované a pečené pamlsky. Vaši myšku však nejvíce potěšíte kouskem živočišné bílkoviny nebo ovoce. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit pufovanou pohanku a rýži nebo vařené těstoviny.

Dávkování

DávkováníMyš denně zkonzumuje asi 4 g potravy, což se rovná 1 kávové lžičce směsi. Krmení můžeme nasypat do misky nebo jej volně poházet na čistou podestýlku. Tím myším zajistíme i zábavu při hledání potravy. Myška by měla vždy sníst všechny složky směsi, kterou jí „naservírujeme“. Tak totiž získá veškeré potřebné látky. V případě, že myška směsku ještě nedojedla, jí nedáváme žádné další krmivo. Vždy je nutno vyndat z ubikace zeleninu, která už není čerstvá, začíná plesnivět nebo o ni zvířátko nejeví zájem.


Jsme přesvědčeni, že nyní máte vše ohledně krmení myšek v malíku. Pokud jste si ještě nepřečetli o výběru krmiva, můžete to nyní napravit. V případě, že jste připraveni na další dávku užitečných informací, přesuňte se dále a dozvíte se vše potřebné k vytvoření vhodného prostředí pro myši.

Logo Krmiva u Toma

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení