Rádce – krmení morčat

Je důležité vědět, že morče patří mezi hlodavce a je přísným vegetariánem. Jeho trávení i zoubky jsou uzpůsobeny na přijímání velkého množství vlákniny, trávy a bylin.

Nikdy nezapomínáme, že morče musí mít neomezený přístup k čisté vodě (nejlépe v napáječce). Do vody můžeme přidat kapku vitamínu C určeného přímo pro morčata.

V žádném případě nenabízíme alkohol, kořeněná jídla, sladkosti, kávu nebo uzeniny. 

Vyvracíme mýty:

Mýtem v krmení morčat je podávání suchého pečiva k obroušení zubů. Žádné tvrdé pečivo zoubky zvířátka neobrousí! K obroušení zoubků morčete stačí seno!

 

Základ krmiva

Základ Krmiva – morčeMorče denně zkonzumuje přibližně 60 gramů potravy. 

Základem krmiva pro morče může být hotové krmení, které lze zakoupit. Výhodou je koupit

MONOKOMPONENTNÍ PELETKY, KTERÉ JSOU VŠECHNY STEJNÉ A OBSAHUJÍ VŠECHNY POTŘEBNÉ ŽIVINY, TAKŽE SE NESTANE, ŽE BY ZVÍŘÁTKO VYBÍRALO ZE SMĚSI JENOM TO, CO MU CHUTNÁ A NEPŘINÁŠÍ VŠE, CO JE NUTNÉ. 

Nekupujte ale směsi obsahující zrniny, obilniny, ořechy, olejniny, kukuřici, slisovanou trávu či uměle barvené kousky. Směs pro králíky také není ideální, protože neobsahuje výživné látky pro morče. Vhodné granule podáváme obden.

Morče by mělo mít neustálý přístup k senu. Seno tvoří největší složku jeho potravy a opravdu se bez něj neobejde. Je důležité pro trávení i obrušování zubů.


Doplňující krmiva a pamlsky

PamlskyCo se týče pamlsků, je nezbytné vybírat ty bez obilovin a semínek. Morčátka nejvíce potěšíte kouskem ovoce a bylinkami. Tím získají vitamíny a minerály. Vhodné jsou také tyčinky na hlodání – nejčastěji slisované bylinky.

Zelenina obsahuje mnoho minerálních látek a vitamínů. Je potřeba ji vždy důkladně umýt. Ideální je nepodávat ji přímo z lednice, když je ještě studená. Nikdy nedáváme morčatům znehodnocenou zeleninu – zapařenou, shnilou či plesnivou. Morčátka jsou citlivá na zažívání, dáváme tedy pozor na kombinaci vodnaté a nadýmavé zeleniny.

Vhodná zelenina:

  • Celer, mrkev, petržel, fenykl, čekanka, paprika.

Vodnatá a nadýmavá zelenina:

  • Brokolice, okurka, květák, kedlubna, rajče, ředkvička.

Denně podáváme také „zelené krmení" – trávu, římský salát, celerovou nať, mrkve, salát.

Ovoce je také zdrojem mnoha prospěšných látek. Mějte na vědomí to, že obsahuje hodně cukru, takže doporučujeme zkrmovat méně často ve formě pamlsku. Před podáním opět důkladně omyjeme.

Vhodné ovoce:

  • Jablko, hrozny, jahody.

Pokud chceme morčata dokrmovat bylinkami, dbáme na to, abychom střídali druhy. Některé z bylinek mohou totiž ve větším množství způsobit zdravotní problémy. Byliny sbíráme na neznečistěných místech. Obsahují hodně vápníku, podáváme je proto v omezeném množství, abychom předešli tvorbě ledvinových a močových kamenů.

Vhodné bylinky:

  • Pampeliška, jetel, sedmikráska, meduňka, levandule, máta, bazalka, mateřídouška, libeček, heřmánek, řebříček, ostružiník, jitrocel, kopřiva.

Osení (další zdravá složka stravy):

  • Ječmen jarní. 

Morčata se skvěle zabaví při obrušování zubů o větve. Ty slouží nejen k tomuto účelu, ale obsahují navíc rostlinné a minerální látky prospěšné pro tělo.

Vhodné dřeviny:

  • Borovice, borůvka, bříza, buk, habr, větve ovocných stromů, javor, jilm, jedle, líska, lípa, maliník, ostružiník, rybíz, smrk, topol, vrba.

Nevhodné dřeviny:

  • Bez, cedr, dub, ořešák, větve jehličnatých stromů, šeřík, citrusy, ptačí zob, svída, škumpa.

Jedovaté rostliny – nikdy nepodávejte!

  • Narcis, agáve, vánoční hvězda, brambořík.

Dávkování

DávkováníJak již bylo uvedeno, morče sní denně asi 60 g potravy. Je třeba mu zajistit celodenní přístup k senu, které není zapařené nebo plesnivé. Seno umístíme do vyvýšené pozice (nejlépe do kovových „jesliček“) tak, aby se nepovalovalo na dně morčecí ubikace, kde se může znečistit a jinak znehodnotit.

Jednou týdně nakapeme do vody v napáječce vitamín C. Morče ze zeleniny totiž potřebné množství vitamínu C nezíská. Nedostatek vitamínu C se projevuje apatií, nechutenstvím, průjmem, hubnutím, zhoršenou kvalitou srsti atd.

Zeleninu a „zelené krmení“ podáváme denně, zeleninu nejlépe večer.

Granulemi krmíme obden a pouze takovým množstvím, které morče opravdu sní. Má malé bříško a je důležité, aby se do něj vešlo hlavně seno.


Jsme přesvědčeni, že nyní máte vše ohledně krmení morčat v malíku. Pokud jste si ještě nepřečetli o výběru krmiva, můžete to nyní napravit. V případě, že jste připraveni na další dávku užitečných informací, přesuňte se dále a dozvíte se vše potřebné k vytvoření vhodného prostředí pro morčata.

Logo Krmiva u Toma