Rádce – krmení ježků

Je důležité vědět, že ježek je hmyzožravec. Je potřeba jej tedy krmit bílkovinami a vlákninou zvanou chitosan, kterou získává z chitinových schránek hmyzu. Proto je pro ježky konzumace živého hmyzu tak důležitá a ničím nenahraditelná.

Ježkovi umožňujeme po celý den přístup k čisté vodě, kterou nalijeme do napáječky určené přímo pro ježky (niplová napáječka).

V žádném případě nenabízíme zvířátku alkohol, kořeněná jídla, sladkosti, kávu nebo uzeniny.

Základ krmiva

Základ krmiva - JežekJak již bylo zmíněno, naprostý základ jídelníčku ježka tvoří živý hmyz. Můžeme mu nabídnout moučné červy, sarančata, kobylky či cvrčky. Ježka krmíme živou potravou každý den!

Živý hmyz denně doplňujeme kvalitními granulemi pro koťata. Granule před podáním vždy lehce navlhčíme, aby se ježkovi lépe kousaly. Tlamička ježka je totiž vybavena jen malými a měkkými zoubky, které se rychle obrušují a znovu nedorůstají.

Občas můžeme hmyz nahradit masovou kapsičkou a zpestřit tak ježkovi jídelníček (ne každý den).

Dbáme na to, abychom se vyvarovali příliš studené potravy z lednice – způsobuje ježkům průjem. Vyhýbáme se také sušené potravě, která ucpává ježkům střeva.

Doplňující krmivo a pamlsky

PamlskyJako pamlsek můžeme ježkovi podávat nadrobno pokrájené vařené kuřecí nebo krocaní maso. Ježek ocení i vařená vejce nebo sušené kuřecí maso pro kočky.

Zcela nevhodné jsou pro ježky ořechy nebo syrové maso či vejce.

Ovoce je zdrojem mnoha prospěšných látek. Obsahuje ale značné množství cukru, takže je vhodné jej zkrmovat jen příležitostně jako pamlsek. Ovoce podáváme vždy dobře omyté.

Vhodné ovoce:

  • Jablko, banán, meruňky a jahody.

Nevhodné ovoce:

  • Citrusy a sušené ovoce.

Jedovaté ovoce:

  • Avokádo.

Ježek si rád pochutná i na kousku zeleniny. Nepodáváme ji přímo z lednice a dáváme pozor, aby nebyla zapařená, plesnivá či shnilá. Ježka můžeme dokrmovat i zeleninou vařenou.

Vhodná zelenina:

  • Okurka a cuketa.

Nevhodná zelenina:

  • Celer, cibule, česnek, syrová mrkev, zelí, brokolice a petržel.

Jedovatá zelenina:

  • Syrové fazole.

V rámci zdravé výživy doplňujeme ježkovi minerály, zejména vápník, ve formě doplňků stravy. Někteří chovatelé k doplnění vápníků používají sépiovou kost. Obsahuje ale hodně soli a tím může ježkovi zatěžovat ledviny. Doplňujeme také suplementaci vitaminu D.

Dávkování

DávkováníJežky krmíme  jednou denně.

  • 2 kávovými lžičkami živého hmyzu nebo granulemi pro koťata.

Jsme přesvědčeni, že nyní máte vše ohledně krmení ježků v malíku. Pokud jste si ještě nepřečetli o výběru krmiva, můžete to nyní napravit. V případě, že jste připraveni na další dávku užitečných informací, přesuňte se dále a dozvíte se vše potřebné k vytvoření vhodného prostředí pro ježky.

Logo Krmiva u Toma