Rádce – krmení fretek

Je důležité vědět, že fretka je masožravec. Nelze ji v žádném případě krmit vegetariánsky, neboť její trávicí trakt není uzpůsoben k trávení rostlinných bílkovin a vlákniny.

Fretka musí mít stále neomezený přístup k čisté vodě. Denně vypije asi 80 ml.

V žádném případě nenabízíme zvířeti alkohol, kořeněná jídla, sladkosti, kávu nebo uzeniny.

Základ krmiva

Základ krmivaPro fretku neexistuje žádný základ krmiva, bez kterého by se neobešla (jako např. sypká krmná směs nebo granule u jiných malých zvířat). Máme několik možných variant, jak ke krmení fretky přistupovat.

1) Fretku můžeme krmit přirozeným krmivem:

  • To znamená tím, co by pravděpodobně ulovila ve volné přírodě. Jsou to myši, kuřátka, vejce, v malém množství ovoce a zelenina. Tento způsob krmení je nákladný a složitější na přípravu.

2) Fretku můžeme krmit průmyslovým krmivem:

  • To znamená granulovaným krmivem nebo konzervami. Na trhu najdeme suché krmivo určené přímo pro fretky nebo můžeme sáhnout po všech typech kočičích krmiv. Ze psích krmiv volíme ta, která jsou určená pro březí feny nebo štěňata.

3) Fretku můžeme krmit klasickým krmivem:

  • To znamená různými druhy masa s přílohou, zeleninou a ovocem. Tento systém krmení je ekonomicky nejvýhodnější. Vyžaduje ovšem hodně času na přípravu a je potřeba získat určité znalosti, abychom fretce zajistili dostatek živin ve vyváženém poměru.

Nedoporučujeme krmit fretku pečivem, které by mohlo začít kvasit v jejím trávicím traktu.

Doplňující krmivo a pamlsky

PamlskyJako pamlsky nedáváme fretce žádné piškoty, sladkosti, solené nebo kořeněné výrobky. Můžeme ji odměnit syrovou kostí nebo neochuceným bílým jogurtem. Oblíbené jsou různé pasty s maltózou nebo probiotické či vitaminové pasty. Fretka bude nadšená i ze syrového žloutku, který posílí kvalitu a vzhled její srsti. Za studena lisované oleje (pupalkový, lososový) lze doporučit jako zdroje kvalitních nenasycených mastných kyselin.

Ovoce a zeleninu dáváme ve velmi omezeném množství. Jak již bylo zmíněno, fretka nedovede trávit rostlinnou vlákninu. Fretce můžeme udělat radost i některými fretčími či kočičími „bonbony“.

Dávkování

DávkováníDenní krmná dávka pro fretku činní 100-200 g potravy na den. V dávkování je patrný rozdíl mezi samci a samicemi.

Krmivo předkládáme 1-2x denně. Ranní dávka by měla tvořit třetinu celkového denního příjmu.

Potřeby fretky se mění v průběhu roku i během jejího života. Krmné dávky závisí i na způsobu chovu. Mláďata mají také své specifické požadavky. Při podávání krmiva je potřeba sledovat odpovídající energetickou vydatnost krmné dávky.

Zbytky potravy z ubikace nebo misek vždy odstraňujeme, protože se mohou začít rozkládat. Pozření takovýchto kousků neprospívá zdraví fretky a může jí dokonce i ublížit.


Jsme přesvědčeni, že nyní máte vše ohledně krmení fretek v malíku. Pokud jste si ještě nepřečetli o výběru krmiva, můžete to nyní napravit. V případě, že jste připraveni na další dávku užitečných informací, přesuňte se dále a dozvíte se vše potřebné k vytvoření vhodného prostředí pro fretky.

Logo Krmiva u Toma