Rádce – hygienické návyky | Malá zvířata

Co se týče malých zvířat, každé je jiné. Není to jen druhová odlišnost, ale i rozdíl mezi jedinci stejného druhu. Každé zvíře si osvojí hygienické návyky různým způsobem. Naučíte je vykonávat potřebu jen do záchodku nebo si budou klidně čurat pod sebe… :) Je ale několik pravidel, kterými se můžete řídit.

Čistota krmiva je základ

Čistota krmiva je základDenně čistíme misky i napáječky, vybíráme nesnědenou potravu – zvlášť zeleninu a ovoce, které by mohlo shnít a zplesnivět. Podíváme se i do domečku. Zvlášť třeba křečci si rádi schovávají potravu. Zrní není takový problém jako čerstvé potraviny – třeba i vejce nebo maso.

Před podáváním krmné směsky pro hlodavce doporučujeme ji přemrazit – aspoň na 24 hodin strčit do mrazáku kvůli případným molům.

Koupat či nekoupat?

Koupání zvířatOtázka by spíš měla znít „Proč vůbec koupat?“. Zvířátka zvládají hygienu obvykle sama a tráví jí velkou část denní aktivity. Pokud je zvíře starší a není už tolik mobilní, je potřeba jeho hygienu kontrolovat – uši, oči, oblast genitálií a případně očistit. Pokud máte třeba dlouhosrsté morče, které si „rousá“ chlupy na zadečku ve špíně, doporučujeme mu chlupy ostříhat nebo špínu vyčesávat či otírat mokrým hadříkem. Takto postupujeme i u jiných zvířat – případně jen otíráme špínu hadříkem. Při koupání zvířete hrozí prochladnutí a případné onemocnění. Zvlášť u potkanů či myšek je pak takové respirační onemocnění velkým problémem. Pokud vám zvíře neonemocní, minimálně ho vystresujete.

Třeba činčila se koupat vůbec nesmí. Bude jí stačit koupel v činčilím písku, díky kterému bude srst hebká a lesklá a odmastí se. Stejně tak můžete písek ke koupeli nabídnout křečkům a pískomilům.

Proč nechodí na záchod?

Proč nechodí na záchodPojďme se říct, že to, že naučíte své osmáky, morčata nebo potkany na záchod, je vcelku zázrak a nemusí se tedy povést vždycky. Pokud ale toužíte po tom, aby vaše zvířátko chodilo jen do záchůdku, který pak stačí jen vysypávat, můžete zkusit námi osvědčenou metodu „hraní s bobečky“. Všechny bobečky vašeho zvířete vždycky nandejte do záchodku. Mějte trpělivost, po nějaké době si zvíře všimne, kde jsou bobečky a začne tam chodit také. Nejdříve je potřeba zpozorovat, na jaké místo vaše zvířátka nejvíce chodí a na toto místo umístit záchodek – pevně – jinak jej zvířátko dá pryč, aby mohlo chodit „na to svoje“. Máte myšky či potkany? Zkuste jim do záchodku dát menší placatý kámen.

Výměna podestýlky

Je potřeba zvířátkům vyměňovat podestýlku. Sami nejlépe poznáte, kdy už je to nutné. Pokud ale budete vyměňovat podestýlku příliš často, vaše zvířátko bude více značkovat, protože mu budete pořád narušovat teritorium, které si tak musí pořád dokola označovat.

Zvířátko nevoní

Zvířátko nevoníVaše zvíře je pořád jen zvíře a má svůj specifický pach, který se prosím nesnažte z něj dostat třeba koupáním! Na vině ale není jen zvíře – nezapáchá přímo ono zvířátko, ale třeba podestýlka, počurané vybavení klece nebo mříže.

Zamyslete se také, čím zvíře krmíte. Pokud potkany a myši či křečky krmíte příliš často masem/vejci/konzervami atd., budou určitě více zapáchat.

Nemoci způsobené špatnou hygienou

Může se stát, že se u vašeho zvířátka objeví blechy či všenky. V tomto případě zajděte k veterináři a poraďte se o léčbě. Další parazité jako svrab nebo plíseň se mohou objevit. Opět konzultujte s veterinářem.

Pokud máte více zvířat u sebe, to nemocné vždy oddělte. Pokud se jednalo o např. všenky, je nutné přeléčit všechna zvířata.

Se špatnou hygienou souvisí i respirační onemocnění – choroby dýchacích cest. Z příliš znečištěné a vlhké nebo zaprášené podestýlky může zvířátko mít problémy – hodně zvířátek je citlivých na čpavek, který je obsažen v jejich moči a následně, pokud je v přílišné koncentraci, může naleptávat jejich sliznici.

Krásné drápky

Zvířátka si obvykle zvládnou obrousit drápky sama pobíháním po kleci. Pokud se tak ale neděje a drápky jsou příliš dlouhé, je nutné je ostřihat. K tomu slouží speciální kleštičky na drápky. Střihá se jen „bílá část“ drápu, která je zrohovatělá, ta růžová je „živá“ a zvířátku bychom stříhnutím ublížili. Doporučujeme umístit zvířeti do klece cihlu nebo dlaždici (obrácenou), o kterou si zvíře drápky obrousí samo. Netroufnete si na střihání drápků? Neodkládejte to a raději navštivte veterináře, udělá to za vás. :)


Věříme, že teď již víte o hygienických návycích malých zvířat první poslední. Nyní se například můžete přesunout dále, do sekce Rádce – Péče o zdraví malých zvířat. Případně, pokud jste si ještě neprošli články o chovu malých zvířat, klikněte na tlačítko zpět a přečtěte si zajímavé rady o krmení či tvorbě vhodného prostředí.

Logo Krmiva u Toma